Strona główna/Aktualności/Marzenia o podróżach

Marzenia o podróżach

7 Lutego 2020

W ramach projektu ph. „Obchodzimy szkolne urodziny” w murach jubilatki, czyli Szkoły Podstawowej nr 4 odbył się 4 lutego przygotowany od strony artystycznej przez Małgorzatę Wesołowską wieczór literacko – muzyczny poświęcony podróżowaniu.

Tematyka tego spotkania nawiązywała do sylwetki naszego patrona – profesora Romana Podoskiego, który za swoje osiągnięcia zawodowe został nazwany ojcem elektryfikacji kolei w Polsce. Wystąpili podczas niego bardzo uzdolnieni uczniowie: Wiktoria Bryn, Hubert Pietrzak-Rogala, Zuzanna Koziara, Magdalena Żołyńska, Martyna Siwonia, Natalia Tomaszewska i Wojciech Latosi. O wystrój sali, w której spotkali się młodzi artyści, ich rodzice i przedstawiciele grona pedagogicznego, zadbały Iwona Iskra i Ewa Płaneta. Podczas tego wieczoru wykorzystano teksty liryczne, m. in. Charlesa Baudelaire’a i Zbigniewa Herberta. W scenariuszu pojawił się także wiersz uczennicy klasy 8a - Hanny Fedzin. Przytoczono sentencje dotyczące podróżowania św. Augustyna, Martyny Wojciechowskiej, Ernesta Hemingwaya... Przypomniano kolejowe związki frazeologiczne, np. znaleźć się na bocznym torze, wykoleić się albo zobaczyć światełko w tunelu. Przywołano liczne utwory muzyczne związane z przemieszczaniem się w czasie i przestrzeni: Nie opuszczaj mnie, Lubię wracać tam, gdzie byłem już, Historia pewnej podróży, Wesoła lokomotywa… Wiktoria Bryn wykonała trzy utwory wokalne: Maryli Rodowicz Remedium, Haliny Frąckowiak Bądź gotowy dziś do drogi i Natalii Nykiel Pół kroku stąd. Podczas tego wieczoru młodzi artyści wyruszyli z nami w przepiękną podróż do niezwykle refleksyjnych i nostalgicznych zakątków naszego wewnętrznego świata.

Tekst: Małgorzata Wesołowska
Foto: Joanna Stefańczyk